Prace remontowo-konserwatorskie

W latach 2009-2010 konstrukcja ścian została wzmocniona od wewnątrz rusztem stalowym na podwalinie zakotwionej w ławie fundamentowej, zaś pod okapem związana stalowym wieńcem. W tym samym czasie, do 2011 r., miała miejsce ratunkowa konserwacja dwóch elewacji zach. i płn., natomiast w 2013 r. restauracja elewacji wsch. wraz z ekspozycją lica ściany. W 2017 r. został otwarty I etap prac programu kompleksowej restauracji i rewitalizacji budynku, obejmujący kondygnację fundamentowo- piwniczną. Prace przy zabytku zostały dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie  (2010 i 2017 r.) oraz Marszałka Sejmiku Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu (2013 r.).

W ramach II etap prac konserwatorskich i remontowych planowanych na rok 2018 przewidziany jest początek rewaloryzacji kondygnacji ponad piwnicznych. Realizacja prac w II etapie powinna objąć w 2018 obręb dachu i poddaszy. Pozwoli to na dokończenie restauracji całej budowli w III etapie w 2019, czyli na opracowanie konserwatorskie stropów oraz końcową ekspozycję ścian wraz ze stolarką budowlaną. Umożliwi to z kolei przeprowadzenie prac wykończeniowych w obrębie parteru w pierwszej połowie 2020, także montaż instalacji i wyposażenia oraz wykonanie ekspozycji muzealnej, otwierającej działalność placówki na jubileusz stulecia powrotu Wielkopolski do Macierzy w końcu czerwca 2020.

Cel społeczny rewitalizacji

Zabytek po zakończeniu prac restauratorskich w części będzie służył społeczeństwu jako muzeum pod nazwą: „Muzeum im. Michała Drzymały w Miasteczku Krajeńskim„. Placówka ta została w 2012 r. wpisana do państwowego rejestru muzeów i jako taka, do czasu zakończenia prac, pozostaje w stadium organizacji.